Twitter Mikro Finans Sitesi Mi Oluyor?


Fortune Türkiye'de yer alan habere göre sosyal medya fenomeni Twitter artık finansal piyasaların da nabzını tutan bir mecraya dönüşmüş durumda.

“Les Echos” gazetesinde yer alan habere göre, Twitter daha kolay ulaşılır ve daha esnek olma gibi özellikleri sayesinde, Bloomberg’i tamamlayıcı bir haber kanalı olma özelliği taşıyor.

Nitekim Indiana Üniversitesi’nden araştırmacı Johan Bollen 2010 yılında, Twitter’ın Dow Jones verilerinin ne yönde gelişeceğini yüzde 87.6 bir güvenilirlik oranıyla sunabildiğini ortaya koymuştu.

Bu arada, Twitter aynı zamanda son dakika haberleri için de ayrıcalıklı bir konum elde etmiş durumda. Credit Agricole’den ekonomist Frederik Ducrozet, euro bölgesindeki krizin bu konuda bir dönüm noktası olduğunu söyleyerek şöyle diyor: “Ekonomistlerin birebir izlemedikleri ülkelerden gelen bilgilere erişmeleri gerekiyordu. Twitter işte bu noktada, haberin merkezindeki doğru kişiyle hızla iletişim kurulmasını sağlıyor.”

Bu arada, SEC’in (ABD’nin sermaye piyasaları düzenleyici kurumu) Nisan 2013 itibariyle şirketlere mali bilgilerini Twitter’dan paylaşım izni vermesi de sosyal mecranın yıldızını parlattı. Uzmanlara göre, SEC’in bu konuda yeşil ışık yakması Twitter’ın güvenilirliğini artırırken, finans piyasaları da diğerlerine benzer bir alan olan bu kanalla daha fazla ilgilenmeye başladı.

Nitekim SEC’in kararının ardından o dönemde Bloomberg de Twitter mesajlarını günlük finans hizmetlerine ekleyerek yeni eğilime dahil olmaktan geri kalmamıştı.


Bu makaleyi yararlı buldunuz mu? • TWİTTER NASIL AÇILIR

  http://twitter.com adresine gidin, ad ve soyadınızı, e-posta adresinizi girin, bir şifre oluşturun ve sarı Twitter’a Kaydol butonuna tıklayın ya...

 • TWİTTER ŞİFRE NASIL DEĞİŞTİRİLİR

  1. Önce "kullanıcı adı" ve "şifre"nizle birlikte Twitter'a giriş yapın.2. En üst bölümde yer alan "Profile" linkine tıklayın.3. G&...

 • TWİTTER NASIL HESAP DONDURULUR

  Ayarlar sayfasına gelindikten sonra aşağıdaki resimde gösterdiğim yerden dondurabilirsiniz. Yalnız şöyle bir uyarı var. Twitter diyor ki; Se...

 • HESABIM ELE GEÇİRİLDİ

  Hesabın ele mi geçirildi? Eğer: Hesabınızdan beklenmedik Tweetler gönderiliyorsa Hesabınızdan siz göndermediğiniz halde Direkt M...