Çalışma sayfasında metin ve sayı bulma veya değiştirme


Windows için Excel 2016’da çalışma sayfasında metin ve sayı bulma veya değiştirme

Şunlara Uygulanır: Excel 2016
 

Joker karakterleri veya diğer karakterleri kullanarak metinleri ve sayıları bulun ve değiştirin. Sayfaları, satırları, sütunları veya çalışma kitaplarını arayabilirsiniz.

 1. çalışma sayfası herhangi bir hücreyi tıklatın.

 2. Giriş sekmesinin Düzenleme grubunda Bul ve Seç'i tıklatın.

  Powerpoint 2010 alıştırması

 3. Aşağıdakilerden birini yapın:

  • Metin veya sayı bulmak için Bul'u tıklatın.

  • Metin veya sayıları değiştirmek için Değiştir'i tıklatın.

 4. Aranan kutusuna aramak istediğiniz metni veya sayıları girin veya Aranan kutusundaki oku tıklatın ve sonra listeden son yapılan bir aramayı tıklatın.

  Arama ölçütlerinizde yıldız (*) veya soru işareti (?) gibi joker karakterler kullanabilirsiniz:

  • Dize veya karakter bulmak için yıldız işaretini kullanın. Örneğin, s*l girişi "sol" ve "sümbül" sözcüklerini bulur.

  • Tek karakter bulmak için soru işaretini kullanın. Örneğin, s?l girişi "sol", "sel" ve "sal" sözcüklerini bulur.

   İPUCU : Çalışma kitabındaki yıldız, soru işareti ve tilde (~) karakterlerini Aranan kutusunda önlerine tilde karakteri koyarak bulabilirsiniz. Örneğin, "?" içeren verileri bulmak için arama ölçütü olarak ~? kullanın.

 5. Aramanızı tanımlamak için Seçenekler'i tıklatın ve sonra aşağıdakilerden herhangi birini yapın:

  • Çalışma sayfasında ya da çalışma kitabının tamamında veri aramak için, İçinde kutusunda Çalışma Sayfası'na veyaÇalışma Kitabı'na tıklayın.

  • Satırlarda veya sütunlarda veri aramak için Ara kutusunda Satırlar'ı veya Sütunlar'ı tıklatın.

  • Belirli ayrıntılara sahip verileri aramak için Konum kutusunda, Formüller'i, Değerler'i veya Açıklamalar'ı tıklatın.

   NOT : Formüller, Değerler ve Açıklamalar seçenekleri yalnızca Bul sekmesinde sağlanır; Değiştir sekmesindeyse yalnızca Formüllersağlanır.

  • Büyük/küçük harfe duyarlı olarak veri aramak için BÜYÜK/küçük harf duyarlı onay kutusunu seçin.

  • Yalnızca Aranan kutusuna yazdığınız karakterleri içeren hücreleri aramak için Tüm hücre içeriğini eşleştir onay kutusunu seçin.

 6. Ayrıca belirli bir biçimlendirmeye sahip metin veya sayıları aramak istiyorsanız, Biçim'i tıklatın ve sonra Biçim Bul iletişim kutusunda seçimlerinizi yapın.

  İPUCU : Yalnızca belirli bir biçimle eşleşen hücreleri bulmak istiyorsanız, Aranan kutusundaki ölçütleri silip, bulmak istediğiniz biçimlendirmeye sahip bir hücreyi seçebilirsiniz. Biçim'in yanındaki okun ardından Biçimi Hücreden Seç seçeneğini tıklatın ve aradığınız biçimlendirmeye sahip hücreyi tıklatın.

 7. Aşağıdakilerden birini yapın:

  • Metin veya sayıları bulmak için Tümünü Bul'u veya Sonrakini Bul'u tıklatın.

   İPUCU : Tümünü Bul'u tıklattığınızda, aradığınız ölçütlerin bulunan tüm örnekleri listelenir ve listede bir hücreyi tıklatarak bu hücreye gidebilirsiniz. Bir sütun başlığını tıklatarak Tümünü Bul aramasının sonuçlarını sıralayabilirsiniz.

  • Metin veya sayıları değiştirmek için Yeni değer kutusuna yeni karakterleri yazın (veya karakterleri hiçbir şeyle değiştirmek istemiyorsanız bu kutuyu boş bırakın ve sonra Bul'u veya Tümünü Bul'u tıklatın.

   NOT : Yeni değer kutusu yoksa, Değiştir sekmesini tıklatın.

   Gerekirse ESC tuşuna basarak devam eden bir aramayı iptal edebilirsiniz.

 8. Bulunan karakterlerin vurgulanan kopyalarını veya tüm kopyalarını değiştirmek için Değiştir'i veya Tümünü Değiştir'i tıklatın.

  İPUCU : Microsoft Excel tanımladığınız biçimlendirme seçeneklerini kaydeder. Çalışma sayfası verilerinde yeniden arama yapar ve var olduğunu bildiğiniz karakterleri bulamazsanız, önceki aramanın biçimlendirme seçeneklerini temizlemeniz gerekebilir. Bul ve Değiştiriletişim kutusunda Bul sekmesini, ardından da seçenekleri biçimlendirmek amacıyla Seçenekler'i tıklatın. Biçim'in yanındaki oku ve Biçim Bul'u Temizle'yi tıklatın.


Bu makaleyi yararlı buldunuz mu?